Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






ROZDZIAŁ I. POJĘCIA KULTURY NARODOWEJ I KULTURY ORGANIZACYJNEJ

1.1. Pojęcia kultury narodowej

Każdy człowiek posiada w sobie swoje wzorce myślenia, zachowania, odczuwania, które przyswaja w ciągu życia, zaczynając od dzieciństwa. Hofstede nazywa te wzorce naszego myślenia terminem zaprogramowanie umysłu, które jest kształtowane przez otaczające nas środowisko społeczne: rodzina, szkoła, miejsce pracy, miejsce zamieszkania, kręg znajomych. Zaprogramowanie ludzi róźnią się ze wzgłedu na środowisko, w jakim przybywamy.

kultura
Zaprogramowanie umysłu człowieka możemy określić innym zwyczajowym terminem – kultura. .....Kultury się uczymy, jej źródłem jest środowisko społeczne.

 

 

 

 


Natura ludzka jest elementem wspólnym dla wszystkich ludzi, utrzymujemy ją z genami. Naprzykład zdolność do odczuwania strachu, radości, jednak to jak wyrażamy nasze emocję, jest już kształtowanie przez kulturę. Osobowość jednostki jest zbiórem cech wyjątkowych, należących tylko do niej. Osobość jest kształtowania przez wpływ kultury, własne doświadczenia, również częściomo może być dziedziczona.

Kulturajest zawsze zjawiskiem społecznym. „Jest niepisanym zbiorem zasad gry społecznej. Jest kolektywnym zaprogramowaniem umysłu, które odróżnia członków jednej grupy lub kategorii ludzi od drugiej ” [ Hofstede; Hofstede 2007, s.17].

Kultura narodowa odnosi się do dorobku kulturowego, z którym utożsamia się dany naród, obejmuje wartości, normy, zasady i wiedzę, a także wytwory materialne i niematerialne danej kultury. Naród nie powinien być utożsamiany z państwem. Koncepcja kultury bardziej wiąże się z narodem niż z państwem, gdyż na przestrzeni lat to właśnie narody kształtowały się jako formy społecznej organizacji. Państwa jako jednostki polityczne ukształtowały swoją światową strukturę dopiero w połowie dwudziestego wieku. Znaczna część systemu światowego państw jest pozostałością po systemie kolonialnym, dlatego granice wielu państw nie odzwierciedlają rzeczywistych różnic kulturowych, które często dzielą lokalną ludność. Czynnikami, które silnie wpływają na zaprogramowanie umysłu wspólne wszystkim obywatelom są m.in. język państwowy, system polityczny, państwowy system edukacji, środki masowego przekazu, itp.

 

Poniżej zostały przedstawione przjawy kultury, są to : symbole, bohaterowie, rytuały i wartości.



Jędrem kultury są wartości, które są definiowane jako skłonności do dokonywania określonego wyboru. Uczymy się wartości z dzieciństwa. Rytuały są zbiorowymi działaniami, naprzykład zwyczaja powitań, sposoby okazywania szacunku itp. Bohaterowie – postaci historyczne lub współczesne, fikcyjne lub realne, którym należą cechy szczególnie cenione w danej kultury i stanowią tym samym rodzaj wzorca zachowań. Symbole stanowią gesty, słowa, obrazy, które są rozpoznawalne tylko przez członków danej kultury. Symbole często się zmieniają.

 


Date: 2016-01-14; view: 837


<== previous page | next page ==>
Czy w terminie do 14 dni od objęcia urzędu przez nowo wybranego prezydenta FR może zostać wybrany premier? Odpowiedź uzasadnij. | Elementy kultury narodowej
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)