Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Inne akty prawne rangi podstawowej,

Budowa przepisu prawnego ( hipoteza, dyspozycja i sankcja).

Norma prawna – najmniejszy, stanowiący sensowną całość, element prawa. Reguła postępowania zewnętrznego stworzona na podstawie przepisów prawnych, ustanowiona przez kompetentny organ władzy w odpowiednim trybie, generalna (nie jest skierowana do jednego, ściśle oznaczonego adresata, ale do grupy podmiotów określonych przy pomocy nazwy rodzajowej) i abstrakcyjna (dotycząca powtarzalnych zachowań, wielokrotnego zastosowania, uniwersalna), ogłoszona i chroniona przez państwo aparatem przymusu.

Hipoteza, poprzednik - To człon normy prawnej określający warunki, których zaistnienie powoduje możliwość przypisywania komuś obowiązku lub uprawnienia.

Dyspozycja (następnik) – drugi element składowy normy prawnej. Określa ona postępowanie, do jakiego zobowiązany jest - w okolicznościach określonych przez hipotezę - adresat normy. Dyspozycja stanowi rdzeń normy prawnej. W prawie karnym jest to określenie czynu, pierwsza z części wchodzącej w skład budowy przepisu karnego. Niezastosowanie się adresata do dyspozycji prowadzi do sankcji

Sankcja: Człon normy prawnej określający konsekwencje prawne zachowania niezgodnego z obowiązkiem sformułowanym w dyspozycji.

Sankcje prawne - gdy jednostka narusza normy prawne lub, gdy wykonała określony przepis prawny pozwalający jej uzyskać nagrodę

Sankcje towarzyskie - sankcje stosowane nieformalnie w zbiorowościach o charakterze wspólnoty w przypadku realizacji bądź łamania norm i wartości przyjętych w zwyczajach

Sankcje moralne - doznawane przez jednostkę w postaci poczucia winy, w momencie uświadomienia sobie rozbieżności między własnym postępowaniem, a przyjętymi normami społecznymi zinternalizowanymi w niej w postaci sumienia (normami moralnymi).

12. Wyjaśnij, na czym polega prymat Konstytucji w systemie źródeł prawa. Wymień pozostałe rodzaje źródeł prawa.

Konstytucja - najwyższy akt ustrojodawczy państwa, wyposażona w najwyższą moc prawną określająca podstawowe zasady ustroju politycznego, gospodarczego i społecznego państwa, określająca struktury naczelnych organów i podstawowe prawa i wolności obywateli

Szczególne cechy konstytucji:

Szczególna treść: Zakres regulowanych przez nią spraw oraz sposób ich regulowania.

Szczególna forma: Wyraża się w szczególnej nazwie oraz w szczególnym rybie jej uchwalania i dokonywania w niej zmian.

Szczególna moc prawna: Wyraża się w przyznaniu jej najwyższego miejsca w systemie źródeł prawa stanowionego.



Pozostałe źródła prawa:

Konstytucja,

Ustawy konstytucyjne,

Ustawy organiczne,

4. Ustawy (zwykłe),

Inne akty prawne rangi podstawowej,

6. Akty prawne terenowych organów władzy publicznej.

13. Wskaż polskie, historyczne konstytucje (daty ich uchwalenia, znaczenie polityczno-prawne).

1. Ustawa rządowa z 3 maja 1791r. – władza bierze swój początek z woli narodu. Po raz pierwszy w historii wprowadzała trójpodział władz. Utrzymywała monarchię, ale przywracała dziedziczność tronu. Władzę wykonawczą sprawował król i 5 ministrów(policji, wojny, skarby, spraw zagranicznych, pieczęci). Sejm dzielił się na Izbę Senatorską i Izbę Poselską. Zniesiono Liberum Veto. Pozostawiono szlachcie uprzywilejowane miejsce w społeczeństwie. Nie zniesiono pańszczyzny. Wyznaczyła religię panującą. Opierała się na zasadach oświecenia.

2. Konstytucja marcowa – 17 marca 1921r. – opierała się na obecnych zasadach, przyjęto trójpodział władz, zapisano rozległe prawa obywatelskie, króla zastąpi prezydent wybierany na 5 lat. Działała do maja 1926r. (Józef Piłsudzki dokonuje zamachu stanu). 2 Sierpnia 1926 ustawiono nowelizację tej konstytucji (nowela sierpniowa).

3. 23 Kwietnia 1935r. (konstytucja kwietniowa) – była w dużej mierze pisana przez marszałka Piłsudzkiego. Tuż po jej uchwaleniu zmarł.

4. 22 Lipca 1952r. – obowiązywała przez cały okres Polski Ludowej. Akceptował ją Stalin.

5. 2 Kwietnia 1997r.

14. Na podstawie wiedzy z wykładu scharakteryzuj współczesne państwo polskie.

Unitarne, suwerenne, trójpodział władzy, państwo demokratyczne opierające się na zasadach godności, równości człowieka, wolne wybory, władza sprawowana przez dużą grupę społeczną, przestrzeganie praw człowieka, wolność słowa, konstytucjonalizm, praworządność.


Date: 2016-01-14; view: 835


<== previous page | next page ==>
CO ROZUMIESZ POD TERMINEM K | Na czym polega istota socjologii
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.006 sec.)