Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Co to jest nisza ekologiczna oraz optimum życiowe?

Nisza ekologiczna - zespół czynników biotycznych i abiotycznych zapewniający populacji warunki do życia (np. światło, pokarm, miejsce). Na terenie biocenozy populacje konkurują o korzystne czynniki. Zgodnie z zasadą Gausego jedna nisza może być zajęta tylko przez jedną populację. Nisza ekologiczna określa miejsce danej populacji w biocenozie.

Optimum życiowe - wąski zakres ekologicznych czynników zapewniających danemu gatunkowi najlepsze warunku rozwoju, np. optimum termiczne dla człowieka wynosi 22-24°C.

  1. Omówić grupę producentów w ekosystemie.

organizmy autotroficzne, które w procesie fotosyntezy (rośliny, bakterie zielone i purpurowe) lub chemosyntezy (niektóre bakterie i sinice) wytwarzają ze związków nieorganicznych materię organiczną. Stanowią pierwsze ogniwo łańcuchów troficznych (łańcuchów spasania).

  1. Przedstawić układ warstwowy lasu.

Układ warstwowy lasu: runo, podszyt i korony drzew.
Najniższą warstwą lasu jest runo. najniższa, nadziemna warstwa lasu, w skład której wchodzą: drobne krzewinki (borówka, jagoda), paprocie, mchy, porosty, grzyby.
Podszyt to warstwa średnia pod względem wysokości. W jego
skład wchodzą krzewy i młode drzew. W lasach położonych nad rzekami do tej warstwy zalicza się wierzby, czeremchy, porzeczki, trzmielinę, dereń i czarny bez.
Korony drzew stanowią najwyższą warstwę.

  1. Wymienić czynniki ograniczające występowanie organizmów w środowisku.
    1. zanieczyszczenia środowiska;
    2. nadmiernego wypasania pastwisk;
    3. karczowania i wypalania lasów;
    4. kłusownictwa;
    5. budowy autostrad, osiedli i centrów przemysłowo-handlowych;
    6. zakłócenia równowagi w biosferze (np. zmiana klimatu).
  2. Scharakteryzować rodzaje odpadów oraz ich zagrożenie dla środowiska.

zużyte przedmioty i substancje stałe oraz nie będące ściekami substancje ciekłe, powstałe w wyniku działalności gospodarczej lub bytowania człowieka już nie przydatne do dalszego wykorzystania (eksploatacji). Uciążliwe dla środowiska. W zależności od źródła pochodzenia mogą to być: odpady górnicze (skała płonna), odpady komunalne (powstałe w wyniku działalności bytowej człowieka), odpady promieniotwórcze, odpady przemysłowe, rolnicze, z przetwarzania drzewa itp.

  1. Scharakteryzować warstwę atmosfery: Troposfera.

warstwa atmosfery, w której znajdują się wszystkie typy chmur. Troposfera jest najbliżej położoną warstwą atmosfery i sięga kilkanaście kilometrów ponad powierzchnię Ziemi.



Troposfera – o średniej grubości ok. 11 km skupia ponad 75% całej masy atmosfery. Wraz z wysokością zaznacza się spadek temperatury (6,50C na każdy 1 km), dochodzący w najwyższych partiach do ok. minus 600C). Wraz z wysokością następuje rozrzedzenie powietrza (na wysokości 5 km następuje dwukrotny spadek ciśnienia).

  1. Istota Programu „Natura 2000”.
  2. „Kwaśne deszcze” – pojęcie, mechanizm, szkodliwość.

Kwaśne deszcze powstają w wyniku łączenia się kropelek wody z gazowymi zanieczyszczeniami powietrza. Największe znaczenie ma dwutlenek siarki (szacuje się że w Europie jest on w 60% sprawcą kwaśnych deszczy), tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla i chlorowodór. Zanieczyszczenia powietrza pochodzą ze źródeł naturalnych, w przypadku wybuchów wulkanów i pożarów lasów, oraz są wynikiem działalności człowieka - powstają w skutek spalania paliw i procesów przemysłowych.

Kwaśne deszcze powstają głównie na obszarach, gdzie atmosfera jest narażona na długotrwałą emisję dwutlenku siarki i tlenków azotu, zarówno ze źródeł naturalnych, np. czynnych wulkanów, jak również sztucznych - spaliny powstające w wyniku spalania zasiarczonych paliw - węgla brunatnego i kamiennego.

Dwutlenek siarki i tlenki azotu emitowane z różnych źródeł tworzą w połączeniu z wodą silne kwasy - siarkowy i azotowy dostające się do wody, gleby, roślin i płuc ludzi i zwierząt, oraz na mury budynków w postaci kwaśnego deszczu. Gleby ulegają zakwaszeniu, żywotność roślin słabnie -

następuje zmniejszenie plonów, odporności na choroby i owady, pobieranie metali ciężkich itp.

Kwaśne deszcze padają często w krajach, które nie są odpowiedzialne za ich powstanie. Szkodliwe gazy mogą być bowiem przenoszone przez wiatr setki, a nawet tysiące kilometrów od miejsca pochodzenia i wywołać niebezpieczne opady w regionie wolnym, zdawałoby się, od ekologicznych zagrożeń - kwaśny deszcz nie zna żadnych granic, poza naturalnymi. Do powstawania kwaśnych deszczy przyczyniają się głównie Stany Zjednoczone i Europa.

Kwaśne deszcze wywierają negatywny wpływ na faunę i florę. Są niewątpliwą przyczyną licznych chorób układu oddechowego. Znacznie przyspieszają korozję różnego rodzaju konstrukcji metalowych oraz zabytków.

Zapobieganie występowania kwaśnych deszczy polega na budowaniu instalacji wyłapujących tlenki siarki i azotu ze spalin emitowanych do atmosfery oraz ograniczaniu spalania paliw zawierających siarkę i jej związki, głównie węgla brunatnego i kamiennego.
Przeciwdziałanie występowaniu kwaśnych deszczy powinno mieć charakter międzynarodowy, ponieważ nierzadko opady kwaśnego deszczu trafiają na obszary znacznie oddalone od źródeł zanieczyszczeń atmosfery.

  1. Wyjaśnić pojęcie „Ekosystem” i przedstawić jego elementy składowe.

EKOSYSTEM – fragment przyrody stanowiący funkcjonalną całość, w której zachodzi wymiana między jej częścią żywą – biocenozą, a nieożywioną – biotopem.
Każdy w pełni rozwinięty ekosystem składa się z elementów: abiotycznych ( nieożywionych ), biotycznych ( żywych ).

Elementami abiotycznymi są: woda, gleba, gazy atmosferyczne ( tlen, azot, dwutlenek węgla ) rzeźba terenu klimat temperatura

Elementy biotyczne to wszystkie żywe organizmy ( rośliny i zwierzęta ) pozostające między sobą w różnego rodzaju zależnościach. Tworzą one biocenozę czyli ożywioną część ekosystemu.

  1. Omówić grupę konsumentów w ekosystemie.

organizmy odżywiające się gotową materią organiczną. Uzyskują ją, zjadając inne organizmy. W łańcuchach troficznych wyróżniamy konsumentów I, II i wyższych rzędów. Konsumenci I rzędu to roślinożercy np. zając, stonka, krowa; konsumenci II rzędu to drapieżcy odżywiający się roślinożercami np. lew, jaszczurka, ukleja. Konsumenci III rzędu odżywiają się drapieżcami, są to np. jastrząb, szczupak, kuna.

  1. Podać znaczenie sukcesji ekologicznej w przyrodzie.

ZNACZENIE SUKCESJI:
- przekształcania obszarów abiotycznych w środowiska życia zasiedlane przez org. pionierskie
- tworzenia gleby na obszarach dotychczas jej pozbawionych
- udostępniania nowych obszarów dla org. i niszy ekologicznej
- przekształcania krajobrazu
- zmiany biocenoz
- zmiany składu gatunkowego biocenozy, rozwoju jednych gatunków kosztem zanikania innych
- jakościowej i ilościowej zmiany biomas
- zagospodarowywania nieużytków rolnych
- rekultywacji terenów poprzemysłowych.

  1. Wymienić antropogeniczne czynniki środowiska.

Różnorodne formy wpływu człowieka, tak bezpośrednio na zwierzę, roślinę, jak i na wszystkie czynniki ekologiczne;

szkody wywołane oddziaływaniem przemysłu,

szkody spowodowane nadmierną penetracją terenów leśnych ze strony społeczeństwa,

szkody wywołane oddziaływaniem ciągów komunikacyjnych,

działania określane mianem szkodnictwa leśnego.

  1. Wymienić pozytywne aspekty oddziaływania turystyki na środowisko.
  • poprawę lokalnej infrastruktury i usług (rozbudowę dróg i parkingów, poprawę kanalizacji, zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną, rozwój opieki zdrowotnej, zagospodarowanie odpadów);
  • ochronę i oczyszczanie plaż;
  • wprowadzanie przepisów chroniących rafy koralowe, gatunki ryb, miejsca zabytkowe itp.;
  • motywowanie do objęcia ochroną zwierząt, które w innym przypadku byłyby obiektem polowań i kłusownictwa, a ich siedliska uległyby zniszczeniu;
  • tworzenie funduszy przeznaczonych na ochronę przyrody, zakładanie rezerwatów, parków krajobrazowych, podnoszenie poziomu świadomości społeczeństwa;
  • ratowanie, ochronę i odnawianie obiektów zaliczanych do dziedzictwa kulturowego itp.
  1. Wymienić w kolejności warstwy atmosfery.

egzosfera 800-przejscie w kosmos

jonosfera do 800 km

termosfera 80-100
mezosfera (50 – 85 km)
stratosfera (12 – 50 km)
troposfera (do ok. 12 km)


Date: 2016-01-14; view: 980


<== previous page | next page ==>
Wymienić biotyczne czynniki środowiska. | 
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)