Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Co jemy podczas wigilii?

Więta Bożego narodzenia

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Zebraliśmy się dzisiaj tutaj ponieważ zbliżają się najważniejsze święta dla Polaków – święta Bożego narodzenia. Jest to bardzo ważny czas dla polaków. Święto to zaczyna się 24 grudnia w magiczny wieczór zwany wigilią, jest to dzień poprzedzający dzień bożego narodzenia.

Pierwsza gwiazdka, pięknie przystrojona choinka i opłatek to jedne z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Warto poznać znaczenie tych znaków i związane z nimi tradycje.

A jaki jest główny symbol Świąt bożego narodzenia?

No właśnie choinka. Ubierana zazwyczaj w dzień wigilijny lub 23 (dwudziestego trzeciego) grudnia. Ozdoby choinkowe powinny być związane z symboliką Bożego Narodzenia, a na jej szczycie wiesza się bombkę w kształcie gwiazdy betlejemskiej. Kiedyś wieszano jabłka, które prawdopodobnie symbolizowały biblijną przypowieść o Adamie i Ewie, dziś jabłka zastępujemy szklanymi bombkami. Zielone drzewko to symbol życia i narodzin Jezusa. Lampki choinkowe powinniśmy zapalić po raz pierwszy dopiero po pojawieniu się pierwszej gwiazdki i wtedy usiąść do kolacji wigilijnej.

2) Co to jest wigilia?

Wigilia jest to uroczysta kolacja wśród bliskich osób, głownie wśród rodziny. Do kolacji tej siada się dopiero kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.

3) Dlaczego czekamy na pierwszą gwiazdkę?

 

Jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa. Dzięki niej pasterze i Trzej Królowie mogli dotrzeć do miejsca narodzin Chrystusa. Dziś oczekujemy pierwszej gwiazdy, jaka pojawi się na wigilijnym niebie. Dopiero, gdy ona zabłyśnie możemy, według tradycji, usiąść do stołu i podzielić się opłatkiem.

A co to jest opłatek?

Jest to nic innego, jak cienki kawałek wypieczonej mąki pszennej i wody. Na nim widnieją obrazy związane z Bożym Narodzeniem. dzielimy się opłatkiem przed wigilią i składamy sobie życzenia. Życzenia, jakie składamy sobie podczas dzielenia się opłatkiem powinny być szczere, wybaczamy sobie wtedy wszystkie winy, aby zasiąść do kolacji pogodzeni i z czystymi sercami.

5) Co znajduje się na stole wigilijnym?

 

Stół wigilijny powinien być przykryty białym obrusem pod który daje się zwyczajowo trochę sianka. Symbolizuje ono miejsce, w jakim przyszedł na świat Jezus – szopkę i siano, na którym leżał po urodzeniu. Na stole jest także wolne nakrycie – czyli o jeden talerz więcej w razie gdyby przyszedł jakiś niespodziewany gość.



Co jemy podczas wigilii?

Potraw powinno być dwanaście. Dwanaście ponieważ jest to ilości apostołów powołanych przez Jezusa.

Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami, ryby, najbardziej tradycyjny jest karp, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem i wiele innych. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych przy ich przygotowaniu. zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi

Jeśli chodzi o słodkości na pewno na wielu stołach pojawia się kutia, a także makowiec i sernik.

Do picia obowiązkowo kompot z suszonych owoców.

Ponieważ tradycja nakazuje poszczenie przez cały dzień wigilijny, wszyscy nie mogą doczekać się wieczoru i kolacji. Pod czas kolacji wszystkiego należy spróbować, to ma zapewnić szczęście przez cały rok.

A kiedy wszyscy się już najedzą to następuje najbardziej lubiana przez wszystkich część wieczoru wigilijnego.


Date: 2016-01-03; view: 1098


<== previous page | next page ==>
But there are still not many out gay big-name actors. | Benefits of flooding
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)