Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Pojęcia opisujące nowe media wg Lva Manovicha

Nowe media wg Manovicha:

§ To media analogowe skonwertowane do postaci cyfrowej

§ Umożliwiają swobodny dostęp do danych

§ Kopiowanie mediów analogowych powoduje obniżenie jakości, media cyfrowe mogą być kopiowane wielokrotnie bez utraty jakości

§ Są interaktywne, użytkownik może wchodzić w interakcję z obiektem medialnym.

Rozważania tego teoretyka mediów zaczynają się od stwierdzenia, że media przeszły przemianę – od tradycyjnych, do nowoczesnych. Według L. Manovicha, nowe media to media analogowe, które zostały skonwertowane do postaci cyfrowej. Dużą rolę odgrywa komputer, który stał się urządzeniem multimedialnym – za jego pomocą możemy wyświetlać przeróżne treści – obrazy, filmy, teksty. Wszystko to dlatego, że obiekty te posiadają taki sam kod cyfrowy. Nowe media umożliwiają także użytkownikowi wejście w interakcję z tymi obiektami – można je zmieniać itp. Dużą zaletą jest także to, że media cyfrowe, w przeciwieństwie do mediów analogowych, nie zmieniają swojej jakości, podczas procesu kopiowania (idea kopii doskonałej).

Innowacyjnym i ciekawym punktem rozważań L. Manovicha było wyróżnienie pięciu cech nowych mediów: reprezentacja numeryczna, modularność, automatyzacja, wariacyjność oraz transkodowanie.

Reprezentacja numeryczna polega na tym, że obiekty medialne zapisane są w postaci liczbowej, za pomocą kodu. Jeżeli przekształcamy obiekty analogowe na obiekty cyfrowe zachodzi proces cyfryzacji. Tutaj zostały wprowadzone także kolejne nowe pojęcia: media analogowe, tradycyjne to media ciągłe (nie mają części, z których się składają), a media cyfrowe to media nieciągłe.

A o co chodzi z modularnością nowych mediów? Przede wszystkim o to, że wszystkie obiekty medialne posiadają swoją autonomiczną tożsamość i składają się z niezależnych od siebie części.

O automatyzacji mówimy jak o zahamowaniu pewnej intencjonalności użytkownika. Ten proces możemy podzielić na automatyzację niskopoziomową i wysokopoziomową. Automatyzacja niskopoziomowa zachodzi np. wtedy, kiedy programy graficzne automatycznie wykonują za nas pewne czynności – np. automatycznie wyostrzają fotografię. Za to nad automatyzacją wysokopoziomową (sztuczna inteligencja) nadal trwają prace naukowców.

Nowe media charakteryzuje wariacyjność. Zakłada to nieskończoną ilość wersji tego samego obiektu.

Ostatnim pojęciem związanym z nowymi mediami jest transkodowanie, czyli kodowanie między tym, co kulturowe, a tym co komputerowe. Lev Manovich mówi, że skoro nowe media są tworzone za pomocą komputera, ma to niewątpliwy wpływ na warstwę kulturową.



Manovich wskazuje, iż nowe media, to media analogowe skonwertowane do postaci cyfrowej, które można kopiować kilkakrotnie bez utraty jakości. Umożliwiają one nieograniczony dostęp do wszelkich danych. Są one interaktywne, a więc osoba z nich korzystająca wchodzi w interakcję z obiektem medialnym. Nowe media łączą w sobie techniki pozyskiwania, utrwalania, przetwarzania, przekazywania informacji, dźwięków, danych, obrazu, co pozwala na „bogatsze” wykorzystywanie urządzeń elektronicznych. Na nowe media składa się m.in.: Internet, gry komputerowe, witryny WWW, DVD, CD-ROM-y, książki elektroniczne, jak i również fotografie wykonane aparatem cyfrowym i umieszczane na CD-ROM-ach.

Nowe media można postrzegać jako wzbogacenie istniejącej palety mediów, ale zjawisko digitalizacji, czyli „ucyfrowienia” oraz konwergencji – zbieżność wszystkich istniejących postaci mediów, zauważalna w sferze ich organizacji, dystrybucji, odbioru i regulacji – mogą okazać się rewolucyjne. Istotą Internetu jako nowego medium jest to, że zawiera w sobie wszystkie stare media, czyli radio, film i telewizję.

 


Date: 2015-12-24; view: 1659


<== previous page | next page ==>
Creative commons – założenia, warunki licencji | Pojęcia związane z nowymi mediami: ekonomia uwagi, horyzont sieci, kultura read/write, technologiczne odurzenie
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)