Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Czego dotyczy art.6 traktatu o UE. Proszę podać datę przyjęcia traktatu?

Traktat o UE został zawarty w Maastricht 7 lutego 1992r., a wszedł w życie 1 listopada 1993r.

Art.6: 1. Unia opiera się na zasadach wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz państwa prawnego, które są wspólne dla Państw Członkowskich.

2. Unia szanuje prawa podstawowe zagwarantowane w europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, podpisanej w Rzymie 4 listopada 1950 roku, oraz wynikające z tradycji konstytucyjnych wspólnych dla Państw Członkowskich, jako zasady ogólne prawa wspólnotowego.

3. Unia szanuje tożsamość narodową Państw Członkowskich.

4. Unia zapewnia sobie środki niezbędne do osiągnięcia swych celów i prowadzenia swych polityk.

21. Czego dotyczy art. 21 Karty Praw Podstawowych UE. Proszę podać rok uchwalenia Karty:
Karta Praw Podstawowych UE to zbiór fundamentalnych praw człowieka uchwalony i podpisany w dniu 7 grudnia 2000r. podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei w imieniu trzech najważnieszych organów Unii: Parlamentu Europejskiego,Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej. Z pewnymi poprawkami została ponownie podpisana w Lizbonie podczas szczytu UE 12 grudnia 2007r.Moc wiążąca dokumentu nadana przez Traktat Lizboński podpisany 13 grudnia 2007r., który wszedł w życie 1 grudnia 2009r.

Art.21- Niedyskryminacja. 1.Zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub światopogląd, opinie polityczne lub wszelkie inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. 2.W zakresie zastosowania Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i bez uszczerbku dla jej postanowień szczególnych, zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową.

22. Czego dotyczy rozdział IV Karty Praw Podstawowych UE, Proszę podać najważniejsze założenia tego rozdziału oraz datę uchwalenia Karty:
Karta Praw Podstawowych UE to zbiór fundamentalnych praw człowieka uchwalony i podpisany w dniu 7 grudnia 2000r. podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei w imieniu trzech najważnieszych organów Unii: Parlamentu Europejskiego,Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej. Z pewnymi poprawkami została ponownie podpisana w Lizbonie podczas szczytu UE 12 grudnia 2007r.Moc wiążąca dokumentu nadana przez Traktat Lizboński podpisany 13 grudnia 2007r., który wszedł w życie 1 grudnia 2009r.

Rozdział IV pod tytułem Solidarność dotyczy: Prawa pracowników do informacji i konsultacji w ramach przedsiębiorstwa, prawa do rokowań i działań zbiorowych,prawa dostępu do pośrednictwa pracy, ochrony w przypadku niezasadnionego zwolnienia z pracy, należytych i sprawiedliwych warunków pracy,zakazu pracy dzieci i ochrony młodowościowych w pracy, życia rodzinnego i zawodowego, ochrony zdrowia,dostępu do usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, ochrony środowiska, ochrony konsumentów



 

Prawo do dobrej administracji. Proszę scharakteryzować to prawo oraz podać dokument w który się znajduje. Proszę podać datę uchwalenia tego dokumentu. Czy jest to dokument Rady Europy czy Unii Europejskiej?

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej.Rozdział V- Prawa Obywatelskie.Art.41 Prawo do dobrej administracji

1. Każdy ma prawo do bezstronnego i rzetelnego załatwienia jego sprawy w rozsądnym terminie przez instytucje, organy i agencje Unii.

2. Prawo to obejmuje:prawo każdej osoby do osobistego przedstawienia sprawy, zanim zostanie podjęty indywidualny środek mogący negatywnie wpłynąć na jej sytuację;prawo każdej osoby dostępu do akt jej sprawy, z zastrzeżeniem poszanowania uprawnionych interesów poufności oraz tajemnicy zawodowej i handlowej;obowiązek administracji uzasadniania swoich decyzji.

3. Każda osoba ma prawo domagania się od Wspólnoty naprawienia, zgodnie z zasadami ogólnymi wspólnymi dla praw Państw Członkowskich, szkody wyrządzonej przez jej instytucje lub jej pracowników przy wykonywaniu ich funkcji.

4. Każda osoba może zwrócić się pisemnie do instytucji Unii w jednym z języków traktatowych i musi otrzymać odpowiedź w tym samym języku.

24. Proszę przedstawić problem własności w Karcie Praw Podstawowych. Proszę podać datę uchwalenia tego dokumentu.
Tytuł II-wolności. Art 17-Prawo własności:1.Każda osoba ma prawo do władania, używania, dysponowania i przekazania w drodze spadku swego mienia nabytego zgodnie z prawem. Nikt nie może być pozbawiony swego mienia, chyba że w interesie publicznym, w przypadkach i na warunkach przewidzianych w ustawie, za uczciwym odszkodowaniem wypłaconym we właściwym terminie. Korzystanie z własności może podlegać regulacji ustawowej, jeśli jest to konieczne ze względu na interes ogólny.2.Własność intelektualna jest chroniona.

 


Date: 2015-12-24; view: 705


<== previous page | next page ==>
Na czym polega elastyczność klauzuli zakazującej dyskryminacji? | LUIS DE GÓNGORA
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.009 sec.)