Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Tradycje - Polskie tradycje świąteczne

Wszystkie ważniejsze święta w Polsce związane są z tradycją chrześcijańską. Pomimo to Polskie świętowanie składa się nie tylko z typowych obrządków chrześcijańskich, ale także z przyjętych i zachowanych elementów obrzędów pogańskich. Mieszanka ta spowodowała iż tradycje pogańskie splotły się z elementami chrześcijańskimi i nadały im nowy sens i wymiar. Poniżej niektóre z Polskich świąt i tradycyjnych obyczajów.

Sylwester (31 grudzień) / Nowy Rok (1 stycznia) - w Polsce sylwestrowe bale i zabawy jeszcze w XIX wieku należały do rzadkości, a urządzano je jedynie w miastach i to w najbogatszych domach. Dzisiaj bale i zabawy należą już do tradycji i z reguły noc sylwestrową spędza się z rodziną, wśród znajomych i przyjaciół na prywatkach, w klubach dyskotekach czy restauracjach w których miejsca trzeba rezerwować już dużo wcześniej. Tego typu zabawy nie są jednak koniecznością, ten wieczór można spędzić również spokojnie w domu przed telewizorem, dla Polaka ważne jest jednak aby nie być w tym dniu samym. Właściwie nadal po staropolsku życzymy sobie "do siego roku", ale bawimy się po europejsku - na balach i prywatkach, piejemy szampana, a o północy witamy Nowy Rok fajerwerkami.

Karnawł - Zapusty - Mięsopust - Karnawał po staropolsku zwany zapustami, to czas od Nowego Roku do środy Popielcowej. Jest to czas radości, czas zabaw i bali, który poprzedza okres Wielkiego Postu.

Marzanna - w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, odbywał się obrzęd niszczenia, topienia lub palenia kukły zwanej Marzanną, Moreną oder śmiercią. Marzanna była i jest wyobrażeniem zimy i śmierci, chorób, różnorakiego zła i udręk nękających ludzi. Rytuał topienia Marzanny miał spowodować szybkie nadejście wiosny. Ten zwyczaj jest praktykowany do dziś, jednakże w dużo mniejszym stopniu niż wcześniej, topienia Marzanny dokonują już najczęściej tylko dzieci.

Niedziela Palmowa stanowi początek najważniejszych obchodów kościelnych, które związane są bezpośrednio ze świętem Wielkiej Nocy. Kościół święci w tym dniu tryiumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W Polsce z palmami, którym przypisuje się nadzwyczajne właściwości, wiążą się liczne zwyczaje ludowe. Palmy robione są nie tylko z wierzby ale także innych roślin, jak np. gałązek cisu, borówek, bukszpanu, barwinka i ozdabia się suszonymi kwiatami i wstążeczkami. Poświęconymi w kościele palmami kropiono domostwa, obejścia i bydło w oborze. Zawieszona pod strzechą ma ona chronić od złego, czarów i nieszczęścia, przed chorobą a przede wszystkim od ognia. Poświęcone palmy przechowuje się z szacunkiem do następnych świąt Wielkanocnych.



Wielki Tydzień jest ostatni w Wielkim Poście, poprzedza najważniejsze święto chrześcijan - Zmartwychwstanie Pańskie, jest okresem wzmożonych umartwień, postów i praktyk religijnych. W Wielką środę następuje gaszenie świec. Kapłan uderzał w kazalnicę mszałem na znak chaosu jaki zapanował po pojmaniu Chrystusa. W Wielki Piątek w bocznych nawach kościołów odsłaniane są Groby Chrystusowe. Wielka Sobota jest dniem przeznaczonym na święcenie pokarmów, a także cierni, wody i ognia, kolejnych symboli świąt Wielkiej Nocy. W skład święconki wchodzą głównie jajka - symbol życia, płodności, miłości i siły, chleb, sól, pieprz, kiełbasa, ćwikła oraz inne dodatki w zależności od pomysłowości gospodyń.

 

 


Date: 2015-12-11; view: 958


<== previous page | next page ==>
Więta Bożego Narodzenia | Marca - pierwszy dzień wiosny • Topienie Marzanny • Dzień wagarowicza
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)