Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Podaj odpowiedzi na pytania.

Gdzie można się zapoznać z ofertami pracy? Jakie umiejętności musi posiadać młody specjalista? Od czego zaczyna się zapoznanie z kandydatem? Czym właściwie jest rozmowa kwalifikacyjna? Jakie wrażenia musi zrobić kandydat na kierownictwie firmy? Czym się zwykle kończy pierwsze spotkanie? Jak skończyła się rozmowa kwalifikacyjna dla Marka?

1.4. Uzupełnij podane zdania.

Przyszedłem w ... . Na czym się ...? Nie masz za ... ? Chciałem rozmawiać
w ... . Przeczytałem ogłoszenie, że ... . W jaki sposób ... ? Jaki jest pana ... ? Sam wiesz, jak ... . Przecież ... .

1.5. Uzupełnij zdania.

Marek przeczytał w gazecie ... . Firma polsko-francuska poszukuje ..., oczywiście ze ..., szczególnie ... i .... Postanowił ... . Po krótkiej rozmowie telefonicznej z ... Markowi zaproponowano ... . Od kolegów Marek już wiedział, że ..., która .... Dostał od kolegów ... . Najważniejsze jest ... . Tego nie można ... powtórzyć. Dlatego bardzo ważny jest .... Sama rozmowa może być prowadzona ... . Tutaj powinno się ... . Na ... warto zapytać, w jaki sposób dowiesz się, czy ..., których jest ich ... .

1.6. Wyrazy w nawiasach użyj w odpowiednich formach gramatycznych.

Po (drugie spotkanie) już z (szef) biura kadr (Marek) powiedziano, że (on) kandydatura zainteresowała kierownictwo firmy. Ale żeby zacząć (praca) na firmie Marek musi skończyć studia i przejść półroczne przeszkolenie we Francji, początek którego zaplanowano na wrzesień. Marek ma tydzień na przemyślenie tej propozycji i podjęcie (ostateczna decyzja). Chyba się zgodzi, bo nie ma na razie (lepsze propozycje).

1.7. Odegraj scenki z kolegą/koleżanką.

- Przez internet oglądasz listę płac różnych robotników. Omawiasz z kolegą wysokość pensji w poszczególnych zawodach.

- Spotkałeś kolegę. Dawno go nie widziałeś. Rozmawiacie o swojej pracy.

- Przychodzisz do firmy. Rozmawiasz z szefem działu kadr. Omawiacie możliwość twego zatrudnienia w tej firmie.

2. SŁOWNICTWO

2.1. Wykonaj według wzoru.

Wzór: - Mój ojciec jest murarzem. - W tym mieście jest mało murarzy.

Mój wujek jest lekarzem. Mój dziadek jest stolarzem. Mój przyjaciel jest żołnierzem. Henryk jest tłumaczem. Nasz sąsiad jest inżynierem. Mój znajomy jest pedagogiem. Mój kolega jest lotnikiem. Nasz kuzyn jest filologiem. Jan Kowalski jest ekonomistą. Ten pan jest kierowcą.

Wzór: Ciężka jest praca górnika. (hutnik) Nie mniej ciężka niż hutnika.



Odpowiedzialnia jest praca dyrektora. (prezes) Niebezpieczna jest praca policjanta. (strażnik) Nerwowa jest praca konduktora. (maszynista) Spokojna jest praca księgowego. (bankowiec) Szkodliwa jest praca chemika. (spawacz) Ciekawa jest praca reportera. (dyplomata)

Wzór: - Jesteśmy nauczycielami. - Naprawdę? A my jesteśmy (byliśmy) ... .

Jestem dentystą. Jest przewodnikiem. Są konstruktorami. Jesteśmy dyrektorami. Jestem programistą. Jest technikiem. Są dziennikarzami. Jesteśmy reporterami. Jest handlarzem. Jest urzędnikiem. Jesteśmy wojskowcami.

2.2. Wykonaj zadanie według wzoru.

Wzór:Panna Hania jest bardzo ambitna. Chciałaby zostać sekretarką

Marek i Jacek są bardzo sprytni. ... pracować w handlu zagranicznym. Anna i Barbara są bardzo uparte. ... studiować archeologię. Jan jest bardzo zdolnym. ... zostać naukowcem. Maria i Adam są bardzo dzielni. ... pracować na uczelni. Moja siostra jest bardzo utalentowana. ... zrobić doktorat. Pan Kowalski jest bardzo zarozumiały. ... zostać dyrektorem. Anna jest bardzo odpowiedzialna. ... pracować w szkole. Kowalscy są dowcipni. ... kupić teatr.

Wzór: Maria jest śpiewaczką. Ona potrafi świetnie śpiewać.

Mój wujek jest murarzem. Tadek i Jurek są biegaczami. Moi rodzice są naukowcami. Pan Naruszewicz jest nauczycielem. Teresa jest tancerką. Darek jest płetwonurkiem.

2.3. Od podanych nazw i tytułów zawodowych mężczyzn utwórz nazwy u tytuły zawodowe kobiet. Jakie masz wahania? Od czego to zależy?

Adiunkt, aktor, architekt, asystent, doktor, dyrektor, ekspedient, filolog, gospodarz, inżynier, kasjer, kierownik, krawiec, król, kucharz, magister, mecenas, minister, mistrz, nauczyciel, profesor, psycholog, redaktor. (-ka: ...;
–yni: ...; -owa: ...; -Æ: ... .)

2.4. Podaj odpowiedzi na pytania używając wyrazy z nawiasów.

- Kim jesteś z zawodu? Jaki masz zawód? Jaki jest twój zawód? - Kim z zawodu jest pana ojciec? matka? - Kim jest z zawodu pan Olszewski? - Kto opiekuje się chorymi w szpitalu? - Kto pisze książki? - Kto robi porządki w urzędach i innych instytucjach? - Kto broni ludzi w sądzie? - Kto prowadzi spółkę akcyjną? - Kto sprzedaje towary? - Kto ci robi modne uczesanie? - Kto przekłada teksty na inne języki? - Kto broni Ojczyznę? sprzedawca(zyni) ekspedient(ka) przedsiębiorca prawnik pielęgniarka sprzątaczka fryzjerka pisarz wojskowy szewc księgowa tłumacz kucharz

2.5. Odpowiedz na pytania Kim jest z zawodu? Czym się zajmuje? Podaj szczegóły przedstawionych rysunków.

2.6. Uzupełnij podane nazwy zawodów.

Mężczyzna Kobieta Mężczyzna Kobieta
ogrodnik ................... ............... krawcowa
lektor ................... piekarz .................
................. śpiewaczka ................. informatyczka
robotnik ................... malarz ...................
trener ................... ................. rzeźbiarka

2.7. Zapamiętaj przysłowia.

Praca żywi, lenistwo psuje. Dwóch pracuje, siedmiu macha rękami. Uczony prowadzi, nieuczony chodzi śladem. Nie poganiaj, gdyś jeszcze nie zaprzągł. Wcześnie zaprzągł, ale późno wyjechał. Pracują, to chleb mają.

2.8. Naucz się wiersza na pamięć.

By więcej słońca Twój ojciec wydobywa węgiel, twój ojciec hartuje stal. Twój ojciec na białym statku żegluje w morską dal. Twój starszy brat prowadzi pociągi ze złotym ziarnem, twój drugi brat buduje miasta jak pasieki gwarne. Twoja siostra uczy nas w szkole wierszy i dziejów ojczystych. Codzienna i żmudna praca łączy wszystkich... Łączy dziś wszystkich, by dzień jutrzejszy miał więcej promieni, by więcej radości - w sercach, by więcej słońca - na ziemi. T. Kubiak

3. GRAMATYKA

Formy nieregularne w odmianie rzeczowników: imię, zwierzę, książę

Rzeczowniki typu imię, zwierzę mają końcówki takie same jak inne rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na . Osobliwością ich odmiany jest natomiast rozszerzenie tematu w liczbie pojedynczej (prócz M., B. i W.) o cząstkę -eń-,
-ęć-,
w liczbie mnogiej o cząstkę -on-, -ęt- (-ąt-).

Formy deklinacji nijakiej obok form deklinacji męskiej ma rzeczownik książę.

Prz. Liczba pojedyncza Liczba mnoga
M imię, zwierzę, książę imiona, zwierzęta, książęta
D imienia, zwierzęcia, księcia imion, zwierząt, książąt
C imieniu, zwierzęciu, księciu imionom, zwierzętom, książętom
B imię, zwierzę, księcia imiona, zwierzęta, książąt
N imieniem, zwierzęciem, księciem imionami, zwierzętami, książętami
Ms imieniu, zwierzęciu, księciu imionach, zwierzętach, książętach
W imię! zwierzę! książę! imiona! zwierzęta! książęta!

Date: 2015-12-11; view: 839


<== previous page | next page ==>
Wyrazy z ramki wstaw w wykropkowane miejsca. | Napisz w liczbie mnogiej.
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.007 sec.)