Home Random Page


CATEGORIES:

BiologyChemistryConstructionCultureEcologyEconomyElectronicsFinanceGeographyHistoryInformaticsLawMathematicsMechanicsMedicineOtherPedagogyPhilosophyPhysicsPolicyPsychologySociologySportTourism






Podaj odpowiedzi na pytania.

Gdzie i jak długo mieszkała Ewa podczas nauki na uniwersytecie? Czy Ewa narzeka na komunikację miejską? Dlaczego po szesnastej godzinie powstają trudności z przemieszczaniem się po mieście? Dlaczego Ewa wyprowadziła się z akademiku? Czy Ewa jest całkiem zadowolona z nowego miejsca zamieszkania? Czy istnieje rozwiązanie kłopotów w dojazdem na uczelnię?

1.6. Odegraj scenki z kolegą/koleżanką.

- Szukasz drogi do ambasady Białorusi, przypadkowy przechodzień ci tłumaczy.

- Jesteś obok Dworca Centralnego, nie wiesz, jak się dostać do UW. Pierwszy przechodzień mówi, że nie wie, zaś następny tłumaczy drogę.

- Jesteś na ulicy Miodowej i chcesz dojść do Dworca Centralnego. Taksówkarz tłumaczy drogę.

2. SŁÓWNISTWO

2.1. Użyj czasowniki w czasie przeszłym.

Wzór: Codziennie jeżdżę na uniwersytet autobusem. Wczoraj pojechałem tramwajem.

Codziennie chodzę do akademiku na piechotę. Codziennie spotykam się z kolegą na przystanku autobusowym. Codziennie wysiadam na czwartym przystanku. Codziennie kupuję bilet w kiosku. Codziennie po zajęciach spaceruje po parku. Nigdy nie spóźniam się na wykłady. Codziennie kupuję gazetę.

2.2. Podaj odpowiedzi na pytania według wzoru.

Wzór: -Czym jeździsz do akademiku? - Do akademiku jeżdżę tramwajem.

Czym Marek jeździ do domu? Czym jeździsz do centrum? Czym Anna jeździ na uniwersytet? Czym Andrzej jeździ do pracy? Czym jeździcie na basen? Czym Maria jeździ do biblioteki? Czym Ewa jeździ do biura? Czym koledzy jeżdżą na studia?

Wzór: - Jedziesz do Ewy? - Teraz nie, ale często (czasem, czasami) tam chodzę.

Jedziecie do teatru? Jedziecie do pracy? Robert jedzie do domu? Idziesz do Piotra? Czy on idzie na boisko? Czy one idą na stadion? Czy jedziesz do biblioteki? Czy jedziesz na wystawę?

2.3. Odpowiedz na pytania według wzoru.

Wzór:Którędy szliście? (ulica Marszałkowska) Szliśmy ulicą Marszałkowską, a później skręciliśmy w pierwszą (drugą itp) ulicę w prawo (w lewo).

Którędy szedłeś? (Aleje Jerozolimskie) Którędy szły dziewczyny? (ulica Belwe-derska) Którędy szedł staruszek? (ulica Floriańska) Którędy jechał samochód? (autostrada) Którędy jechaliście? (obwodnica) Którędy jechałyście? (Trasa W-Z) Którędy szli chłopcy? (bulwar) Którędy jechaliście? (Wisłostrada)

2.4. Wytłumacz, gdzie jest: najbliższa biblioteka; najbliższy hotel; najbliższy park; najbliższy teatr; najbliższy bank, najbliższy hipermarket, najbliższy plac.



2.5. Opisz rysunek w oparciu o podane słownictwo:przejście dla pieszych, znaki drogowe, postój/ parking, światła, jezdnia, przysta-nek autobusowy, chodnik, skrzy-żowanie, policjant,przechodnie.

GRAMATYKA

Odmiana rzeczowników w dopełniaczu liczby mnogiej

Mianownik Dopełniacz
pan, pies, telefon, chłopiec, kraj, uczeń nauczyciel, pisarz, koń, miesiąc, klucz panów, psów, telefonów, chłopców, krajów, uczniów nauczycieli, pisarzy, koni, miesięcy, kluczy
kobieta, róża, pani, mysz, pieśń, cukiernia kobiet, róż, pań, myszy, pieśni, cukierni
miasto, jabłko, mieszkanie, morze, pytanie narzędzie, naręcze miast, jabłek, mieszkań, mórz, pytań narzędzi, naręczy

3.1. Użyj wyrazy z nawiasów w odpowiedniej formie l.mn.

Nie wydzieraj z książki (kartka)! Nie widziałem nigdy (pałac). Nie rozmawiałem nigdy z taką ilością (głupiec). Kupiłem trzydzieści kilo (pomidor). Zawsze bałem się (mucha). Boję się również (choroba). Codziennie oglądam kilka (kino). Na mapie jest wiele (droga i ulica). Dużo (most) i (wiadukt) buduje się ostatnio w miastach.

3.2. Zamień podane zdania w formie twierdzącej na przeczącą.

Rozumieliśmy błędy. Zatrzymali dokumenty. Znaleźliśmy listy. Zakończyliśmy projekty. Zerwaliśmy kontakty. Wymieniliśmy okna. Rozumiemy zdania. Podtrzymujemy apele. Znam dzielnicy. Oglądaliśmy zabytki. Odwiedziliśmy koleżanki. Noszę sukienki.

3.3. Użyj rzeczowniki z nawiasów w D l. mn.

W mieście będzie muzeum, ale nie będzie (kino, teatr, sala). Na postoju są wolne miejsca, ale nie ma (auto, rower, ciężarówka). W kiosku są gazety, ale nie ma (bilet, czasopismo, koperta). Na skrzyżowaniu stoi policjant, ale nie ma (kobieta, mężczyz-na, dziecko). Na Rynku Głównym są sklepy, ale nie ma (kawiarnia, butik, stoisko).

Części mowy określające rzeczowniki w dopełniaczu liczby mnogiej

Mianownik Dopełniacz
młody nauczyciel, nowy dom (bez) młodych nauczycieli, nowych domów
piękna pani, narodowa pieśń (bez) pięknych pań, narodowych pieśni
duże miasto, wygodne mieszkanie (bez) dużych miast, wygodnych mieszkań

3.4. Zamień według wzoru.

Wzór:To są stare parki. Tu nie ma starych parków.

To są piękne, zielone trawniki. To są nasze wysokie domy. To są ładne balkony. To są wasze dokładne adresy. To są wąskie ścieżki. To są brukowane placy.To są wygodne ławki.

Wzór:Lubię wysokie domy. Nie lubię wysokich domów.

Maria kupuje nowe obrusy. Oglądam bloki mieszkaniowe. Marta zna nowe ulicy Krakowa. Ewa przegląda poranne gazety. Adam odwiedza warszawskie parki. Kasia układa sztuczne bukiety. Marek restauruje zepsute zdjęcia. Adam opowiada głupie dowcipy. Podziwiam stare dzielnice miasta. Chodzę do podmiejskich kawiarni.

3.5. Użyj wyrazy podane w nawiasach w l.mn.

Nie lubię (wysoki blok). Nie boję się (miejskie skrzyżowania). Nie miałem (bilet tramwajowy). Nie znoszę (wiejskie drogi). Obawiam się (ostry zakręt). Nie znam (język obcy). Nie poznaję (stare dzielnice). Nie kupuję (karta telefoniczna). Nie korzystam z (prywatna taksówka). Nie używam (kolorowe długopisy). Nie zbieram (znaczki pocztowe i widokówki).

CZASOWNIKI

Odmiana czasowników w czasie przeszłym

  Liczba pojedyńcza
Osoba koniugacja rodzaju męskiego koniugacja rodzaju żeńskiego koniugacja rodzaju nijakiego
byłem, spotkałem byłam, spotkałam  
byłeś, spotkałeś byłaś, spotkałaś  
był, spotkał była, spotkała było, spotkało
Osoba Liczba mnoga
  koniugacja męskoosobowa koniugacja niemęskoosobowa
byliśmy, spotkaliśmy byłyśmy, spotkałyśmy
byliście, spotkaliście byłyście, spotkałyście
byli, spotkali były, spotkały
         

3.6. W miejsce kropek wstaw odpowiednią formę czasownika być w czasie teraźniejszym i przeszłym.

Wzór: Jan ... w barze. Jan jest, był w barze.

Co ...na stole? Na stole ... książka. Kto ... w pokoju? My ... w pokoju. Czy ty ...w Warszawie? Tak, ja ... w Warszawie. Kto ... w recepcji? Administrator ...w recepcji. Tutaj ... szafa. Ilu wczasowiczów ... w grupie? Kto ...w restauracji? Janek i Basia ... w restauracji. Czy wy ... w Gdańsku? Tak, my ... w Gdańsku. Czy Janek z Adamem ... w biurze turystycznym? Tak, oni ... w biurze turystycznym.

3.7. Zamień formę czasu teraźniejszego na odpowiednią formę czasu przeszłego.

Wzór: Studenci odpoczywają nad morzem. Studenci odpoczywali nad morzem.

Menedżerowie dbają o renomę sieci hotelowych. Kelnerki obsługują wszystkich bardzo szybko. Chłopcy grają w piłkę. Dziewczyny ładnie tańczą. Znajomi mieszkają w centrum. Turyści zwiedzają Polskę. Basia i Andrzej oglądają mapę samochodową. Nasi studenci uczestniczą w warsztatach hotelarskich. Znajomi jadą w tym roku nad jeziora. Nasze sąsiadki zapraszają nas do kawiarni. Moi kuzyni czytają dużo książek.

3.8. Utwórz odpowiednią formę w czasie przeszłym.

Wzór: Staruszka (przejść) przez ulicę. Staruszka przeszła przez ulicę.

Znajomi (dojść) do nas na przystanku. List (nadejść) po południu. Kolega (zejść) po schodach z 10. piętra. Studenci (zejść się) w auli. Słońce (wzejść) bardzo późno. Koleżanka (obejść) wszystkie sklepy. Wszyscy (przyjść) do pracy za późno. Goście (rozejść się) przed północą. Ewa z Marią (wejść) do księgarni. Janek i Ania (dojść) aż do dworca.

3.9. Wyrazy w nawiasach podaj w odpowiednich formach czasu przeszłego.

1. Ja nigdy nie (chcieć) zostać lekarzem. Ale moi rodzice bardzo ... . 2. Ty zawsze (mieć) szczęście do kobiet. My go raczej nie ... . 3. Adam już raz (lecieć) balonem. Czy wy też ...? 4. Kiedyś Anna często (zapominać) wyłączyć żelazko. Jej siostry też ... . 5. Ten obraz (wisieć) w naszej galerii. Dużo dobrych obrazów tam ... . 6. Janek od dawna (mieć) samochód. Anna ... bogatego męża. A ja ... jedynie święty spokój. 7. Wy zawsze (pić) czerwone wino. My ... wina białe.
8. Adam nigdy nie (rozumieć) Anny. Ale i Anna nie ... Adama.

3.10. Wykonaj według wzoru.

Wzór: Proszę wziąć ten parasol. Ona wzięła parasol. On wziął parasol.

1. Proszę płynąć w prawo. Ona ... w prawo. On ... w lewo. 2. Proszę zacząć lekcję. Ona ... lekcje. On ... lekcje. 3. Proszę zająć miejsca. Ona ...miejsca. On ... miejsca. 4. Proszę zdjąc palto. Ona ... palto. On ... palto. 5. Proszę podjąć pieniądze. Ona ... pieniądze. On ... pieniądze.

3.11. Użyj czasowniki w czasie przeszłym i teraźniejszym.

Wzór: kichać/kichnąć. Ktoś kichał obok mnie. Nie lubię jak ktoś obok mnie kicha.

westchnąć/wzdychać. Ktoś ...głęboko. Nie lubię, jak ktoś... .

pchnąć/pchać. Ktoś ...mnie w autobusie. Nie lubię jak ktoś mnie ... . dotknąć/dotykać.Ktoś ... mnie. Nie lubię jak ktoś mnie... .

gwizdnąć/gwizdać. Ktoś ... za mną. Nie lubię jak ktoś za mną... .

mrugnąć/mrugać. Ktoś ... do mnie. Nie lubię jak ktoś ... do mnie.

odetchnąć/oddychać. Ktoś ... cicho. Nie lubię jak ktoś ... .

krzyknąć/krzyczeć. Ktoś ... głośno. Nie lubię jak ktoś głośno ... .

drgnąć/drgać. Ktoś ... z przerażenia. Nie lubię jak ktoś ... .

cofnąć/cofać. Ktoś nagle ... samochód. Nie lubię jak ktoś nagle ... samochody.


Date: 2015-12-11; view: 1028


<== previous page | next page ==>
Zamiast kropek wstaw wyrazy podane w nawiasie. | Podaj odpowiedzi na pytania.
doclecture.net - lectures - 2014-2024 year. Copyright infringement or personal data (0.012 sec.)